14 червня працівники ВАТ "Кіровоградгаз" долучилися до акції "Дарую тобі життя"

           

 

Всесвітній день донора крові відзначається 14 червня. Рішення про його встановлення було прийнято у травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві.

Це подяка добровільним неоплачуваним донорам за їхній благородний вчинок та порятунок життя людей, що потребують переливання донорської крові та/або її компонентів. Різноманітні активності, що проходять в цей день, також мають за мету підвищити рівень обізнаності населення щодо необхідності регулярного донорства крові з метою забезпечення якості, безпеки та доступності крові та/або її продуктів для потребуючих у переливанні.

Важливість Всесвітнього дня донора крові перегукується з безсумнівною важливістю самого донорства.

Метою цьогорічного заходу  ВАТ "Кіровоградгаз" є залучення здорових людей до донорства крові та привертання  уваги до необхідності регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту. В рамках даної акції до кінця місяця Товариство сприятиме всім бажаючим здати кров.

Кожен донор, який здає кров безоплатно, робить свій безцінний внесок у добру справу — порятунок людських життів!

Сама процедура, з оформленням карточки, загальним аналізом крові та відвідування терапевту, займає не більше 40 хвилин.

 

         

 

 

Режим донора перед дачею крові

У день дачі крові бажано відпочити, легко поснідати та не планувати на цей день серйозних справ, інтенсивне фізичне навантаження, прийом алкоголю.

За 2 години до та 2 години після дачі крові палити небезпечно і для Вас, і для того, кому потрапить Ваша кров.

Намагайтесь регулярно і збалансовано харчуватися, вживайте побільше рідини. Наприклад, перед здачею крові не рекомендують їсти: соління, молочні продукти (в тому числі і йогурти, сир, вершки, масло), яйця, горіхи, фініки, банани, буряк (рекомендується виключити за 48 годин перед здачею крові), чорницю (рекомендується виключити за 72 години до забору крові), ковбасні вироби, чіпси, сухарики, халву, насіння, всілякі снеки, а також кетчуп, майонез, інші магазинні соуси і маринади тощо.

Також відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури; утримайтеся від вживання аспірину, анальгіну і ліків, що містять аспірин і анальгетики, за 72 години до процедури; по можливості, не паліть за годину до процедури; обов'язково виспіться, відпочиньте.

 

Що робити під час здачі крові?

Під час огляду лікарем перед донацією відверто відповідайте на запитання і не приховуйте інформацію про вживання ліків, алкоголю, наркотичних речовин і перенесені захворювання.

Під час здачі крові повідомте персонал, якщо ви почуваєте себе недобре. Обов'язково повідомляйте лікаря про можливі ускладнення під час здавання.

Ознайомтесь із процедурою здачі крові тут.

Що робити після здачі крові

  • відпочиньте протягом 10 хвилин;
  • з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
  • протягом 2-3 годин не піднімайте нічого важкого рукою, з якою брали кров;
  • старайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин;
  • не вживайте алкогольні напої раніше ніж через 8 годин;
  • намагайтесь часто та регулярно харчуватися протягом двох діб;
  • вживайте підвищену кількість рідини протягом двох діб;
  • приходьте ще раз здати кров через відновний термін: після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров;
  • напишіть пост у соцмережі у межах флешмобу #яДонор.

 

За рекомендацією МОЗ, чоловікам варто здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам – 4 разів на рік.

Якщо ви відчули запаморочення, зверніться до медичного персоналу. Найпростіший спосіб допомогти собі – лягти і підняти ноги вище голови або сісти і опустити голову між колін. Не намагайтеся одразу йти чи керувати машиною, якщо у вас паморочиться голова.

Які є протипокази до донорства?

Протипокази до донорства діляться на тимчасові та абсолютні.

Тимчасові протипоказання щодо донорства крові та її компонентів визначені в Додатку 3 до Порядку медичного обстеження донорів крові та (або) її компонентів в розділі 2 – "Тимчасові протипоказання для донорства крові та її компонентів".

Наприклад, до тимчасових протипоказань відносяться період вагітності та лактації, нанесення татуювання, проколювання вух, пірсинг, лікування голковколюванням, операції, у тому числі стоматологіні, перебування в закордонних відрядженнях тривалістю більше 2-х місяців, контакт з хворими на гепатит, вегето-судинна дистонія тощо.

При наявності у донора захворювань, що не увійшли в цей перелік, питання про допуск до донорства вирішується лікарем закладу переливання крові або відповідним фахівцем.

 

 Чому бути донором крові – корисно? Наукові факти

У донорів суттєво менший ризик серцево-судинних хвороб

Американська медична асоціація стверджує, що люди, які здавали кров щопівроку, мали менше інфарктів та інсультів.

Масштабне дослідження фінських донорів показало, що здача крові хоча б раз на рік знизила ризик хвороб серця на 88%.

У донорів кращий баланс холестерину і нижчий його загальний рівень. Отже, менші ризики серцево-судинних хвороб.

У донорів менші ризики захворіти на рак легенів, прямої кишки, шлунку та гортані.

Причина нижчих шансів онкологічних хвороб не лише в тому, що донори це, зазвичай, здорові люди, які стежать за здоров'ям, і тому мають менші ризики. Можлива причина – зниження рівня неорганічного заліза, шкідливого для здоров'я.

Донорство зменшує ризик гемахроматозу

Це хвороба, коли іони заліза накопичуються в печінці та інших органах. Симптоми гемахроматозу перекриваються із проявами інших хвороб, і їх важко розпізнати та вжити заходів. Донори просто втрачають зайве залізо і знижують ризик.

У донорів менше проявів запалення та вищий так званий антиоксидантний статус, тобто вони краще знешкоджують вільні радикали

Донору проводять безкоштовні аналізи на гемоглобін, ВІЛ, гепатити В та С і сифіліс. Ці аналізи слід регулярно робити всім

(0 Votes)