ПАРАМЕТРИ ЯКОСТІ ГАЗУ

Визначення якісних показників природного газу, що надходить до газотранспортної системи України (ГТСУ), тобто визначення відповідності його фізико-хімічних показників (далі — ФХП) тим, що обумовлені контрактами, здійснюється на газовимірювальних станціях та пунктах вимірювання витрати газу (ГВС та ПВВГ), які розташовані на території Росії (8 станцій), Білорусі (2 станції) та Республіки Молдова (1 станція). Вимірювальні дільниці цих ГВС та ПВВГ оснащені сучасними основними і дублюючими автоматизованими комплексами обліку газу - фіскальним енергонезалежним архівом кількості та компонентного складу газу, а також втручань. Визначення ФХП газу, що надходить на територію України, проводиться в хіміко-аналітичних лабораторіях та за допомогою потокових хроматографів, встановлених на ГВС.


ФХП газу, що отримується споживачами України, аналізуються та контролюються на всіх газорозподільних станціях (ГРС) газотранспортної системи України. Для цього працює 69 хіміко-аналітичних лабораторій, які акредитовані та атестовані Держспоживстандартом. Всі хіміко- аналітичні лабораторії оснащені сучасним обладнанням - хроматографами, фотокалориметрами, вологомірами, гігрометрами, вагами аналітичними тощо, та відповідають санітарним нормам, правилам та вимогам охорони праці й протипожежної безпеки.

 

Діючими нормативними документами передбачена періодична (один раз на тиждень) перевірка якості газу, що надходить до газорозподільних мереж. Хіміко- аналітичні лабораторії Товариства з обмеженою відповідальністю «Оператор газотранспортної системи України» щомісяця надають підприємствам, що здійснюють експлуатацію газорозподільних мереж, сертифікати ФХП газу.

 

Таким чином, існуюча система забезпечує постійний та належний контроль за якістю природного газу, що надходить до ГТСУ та передається споживачам.

Щомісяця ВАТ "Кіровоградгаз" отримує від управлінь магістральних газопроводів сертифікати якості газу, які підтверджують відповідність фізико-хімічних показників газу, що подається споживачам Кіровоградської області та відповідає  вимогам пункту 13 глави 1 розділу ІІІ Кодексу Газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30. 09.2015 року № 2493.

 

Так фактичне значення одного з найсуттєвіших показників якості газу – калорійності, протягом року коливається в межах 8000 – 8500 ккал/куб.м, та значно перевищує встановлене значення – не нижче 7600 ккал/куб.м.

 

Зведені результати вимірювань ВАТ "Кіровоградгаз" розміщує на своєму веб-сайті в мережі Інтернет.

 

Окрім фізико-хімічних показників газу на процес його горіння під час роботи газового обладнання впливають також інші фактори – зокрема, стан приточно-витяжної вентиляції, величина тяги в димоході, налаштування газового обладнання тощо.

 

Можливою причиною погіршення умов згоряння природного газу є користування газовими приладами при закритих кватирках, через що не забезпечується приток повітря в достатній для нормального горіння газу кількості. Це не тільки погіршує роботу газового обладнання, а й створює небезпеку отруєння чадним газом, який з’являється при горінні палива в умовах нестачі кисню. Необхідно також враховувати, що температура водопровідної води взимку значно нижча, ніж влітку, тому для нагрівання води до температури кипіння при інших рівних умовах взимку спалюється більше газу.

Настроювання та регулювання газовикористовуючого обладнання виконується працівниками ВАТ "Кіровоградгаз" під час проведення планового технічного обслуговування.

 

У разі необхідності замовити послугу з регулювання ваших газових приладів можна, звернувшись до територіального підрозділу ВАТ "Кіровоградгаз" за місцем проживання.


На виконання вимог постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг України від 26.01.2017р. № 84 ВАТ "Кіровоградгаз повідомляє, що за результатами перевірки, щомісяця, параметрів  якості природного газу, що подається споживачам з розподільних трубопроводів ВАТ "Кіровоградгаз", відповідають пункту 13 глави 1 розділу ІІІ Кодексу Газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30. 09.2015 року № 2493.


Інформація надається за даними паспортів фізико-хімічних показників природного газу, на підставі випробувань, проведених вимірювальними хіміко-аналітичними лабораторіями:

Кременчуцьке лінійне виробниче управління магістральних газопроводів (Олександрівський ПМ) ТОВ "Оператор ГТС України" (свідоцтво про атестацію      №РЯ 0067/20 від 18.12.2020 р. чинне до 18.12.2025 );

Кременчуцького лінійного виробничого управління магістральних газопроводів   ТОВ "Оператор ГТС України" (свідоцтво про атестацію №РЯ 0065/20              від 14.12.2020 р. чинне до 14.12.2025);
 
Запорізького лінійного виробничого управління магістральних газопроводів (Криворізького ПМ) ТОВ "Оператор ГТС України"(свідоцтво про атестацію            № 01/-0035/2020 від 15.04.2020 р. чинне до 15.04.2023 р.);

Золотоніське лінійне виробниче управління магістральних газопроводів (Гайсинський ПМ)  ТОВ "Оператор ГТС України" (свідоцтво про атестацію                         № РЯ 0063/20 від 09.12.2020 р.  чинне  до 09.12.2025 р.).

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Кіровоградгаз"