Інформація про товариство Оперативна інформація  

Час замислитися про безпеку

Газета "Вечірня газета" (№5 від 28.01.2011 року)

Минулого року в Україні сталися 136 нещасних випадків при користуванні газом у побуті. Внаслідок цього загинули 108 людей, ще 258 - травмовано. Від цих цифр стає моторошно. Якщо ми - влада, весь сектор житлово-комунального господарства і кожний зі споживачів персонально - не зробимо чітких висновків з цих страшних подій, буде ще чимало нових жертв. Що ж треба знати і роби­ти, щоб не потрапити до їх числа? На ці запитання відповідає головний інженер ВАТ "Кіровоградгаз" Володимир Стрижах:

- Як правило, головна причина витрати на це нещасних випадків при користуванні газом у побуті - застаріле газове обладнання, що давно відпрацювало свій термін експлуатації. Йдеться про 28 тисяч колонок та ще більшу кількість котлів, і кож­ний з них поступово перетво­рюється на бомбу уповільненої дії у вашій власній квартирі.

ВАТ "Кіровоградгаз" докладає усіх зусиль, аби відремонтувати чи замінити "архаїчне" газове обладнання. Однак у нашого експлуатаційно-технічного департаменту є десятки інших напрямів діяльності - обслуговування 7716 кілометрів газових мереж, експлуатація кількох сотень газорегуляторних пунктів, більше 10 тисяч будинкових регуляторів тиску, не кажучи вже про газифікацію, встановлення споживачам різних побутових газових приладів та лічильників.

На мою думку, до вирішення цієї проблеми має підключитися влада різних рівнів і допомогти замінити застаріле газове обладнання малозабезпеченим громадянам, адже, зрозуміло, що тут без додаткових коштів не обійтись.

Нагадаю також про те, що торік в Україні 98 чоловік загинули через несправність димовентиляційних каналів. Актуальна ця проблема і для Кіровоградської області. Ремонтувати димовентиляційні канали мають спеціалізовані організації, а контроль за виконанням такої роботи покладено на житлово-експлуатаційні підприємства. Крім того, потребують заміни й газові крани у під`їздах і квартирах багатоповерхівок. Комунальники кажуть, що у них на це просто немає коштів. Однак вихід із ситуації є - можна закласти у плату за обслуговування житла. До речі, цю тему порушено й на верхніх щаблях влади. Зараз Мінпаливенерго готує звернення до Міністерства ЖКГ щодо уточнення процедури форму­вання тарифів на утримання систем газопостачання. Інший варіант - передбачити необхідні кошти у місцевих бюджетах.

І ще. Бувають ситуації, коли в інтересах безпеки ми змушені припиняти газопостачання в окремих точках через несправності. Звичайно, відсутність газу - це незручності для мешканців. Але зруйнований під`їзд або втрачені людські життя - це набагато гірше. І ми мусимо такі ситуації попереджати.

Розмову вела Оксана ЧІКАНЧІ

Торік на Кіровоградщині сталося чотири нещасних випадки при використанні газу в побуті. Як правило - через нехтування правилами безпеки. Зокрема, в Олександрії через самовільне встановлення бездимохідної колонки отруїлися чадним газом та померли четверо людей. У Бобринці внаслідок потрапляння газу у вентиляційний канал отруїлося на смерть двоє місцевих жителів. Як повідомляла "Вечірня газета", одна людина загинула у Новомиргороді від вибуху газу в чотириповерховому будинку. Для попередження нещасних випадків минулого року співробітники ВАТ "Кіровоградгаз" перевірили майже 110 тисяч абонентів і встановили 140 випадків незаконного підключення до газопостачальної системи. 414 осіб намагалися самовільно поновити газопостачання, а 110 абонентів втручалися в роботу лічильників. Тож про безпеку по­винні дбати й самі споживачі.

Фахівці нагадують: щоб газ став вашим помічником, а не ворогом, дотримуйтеся таких правил:

  • перед тим, як ввімкнути газовий прилад, необхідно відчинити кватирку, приплив повітря необхідний для повного згоряння газу;

  • під час роботи газових приладів з відводом продуктів згоряння в димоходи не забудьте перевірити тягу в димоході. За відсутності тяги продукти згоряння потрапляють у приміщення, а це може призвести до отруєння чадним газом. Перевірка тяги проводиться до ввімкнення приладу і періодично під час його роботи;

  • не слід залишати без нагляду ввімкнені газові прилади - це небезпечно, кипляча вода може загасити полум`я газової плити, і виникне витік газу;

  • "забороняється самовільно переносити та ремонтувати газові прилади;

  • забороняється користуватися газовими приладами особам, які не пройшли інструктаж у газовому господарстві з правил безпеки, особам у нетверезому стані та дітям дошкільного віку;

  • не слід використовувати газові прилади для обігріву приміщення.